Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 26 lutego 2024 14:14

Realizujemy projekt promocji Wspólnej Polityki Rolnej w ramach grantu od Komisji Europejskiej

Od 1 sierpnia rozpoczęliśmy realizację projektu dotyczącego działań informacyjno-promocyjnych odnoszących się do Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Wsparcie otrzymaliśmy w ramach konkursu IMCAP organizowanego przez Komisję Europejską.
Realizujemy projekt promocji Wspólnej Polityki Rolnej w ramach grantu od Komisji Europejskiej
Baner projektu

Autor: Wykorzystana fotografia aut. Brett Jordan / Unsplash

W okresie od października 2021 r. do maja 2022 r. wspólnie z Truso Media przewidzieliśmy emisję 16 audycji (lokalne portale internetowe i telewizje lokalne), publikację 16 artykułów (lokalne portale internetowe) oraz organizację 8 webinarów.

Głównym celem projektu jest zwiększenie świadomości znaczenia Wspólnej Polityki Rolnej wśród mieszkańców Polski, w szczególności wśród młodych ludzi z obszarów miejskich, rolników i innych osób zainteresowanych zdrowiem, ekologią i lokalnymi produktami rolnymi lub takich, którzy szukają możliwości wsparcia swoich projektów związanych z WPR.

Jednym z elementów projektu będą działania informacyjne dla rolników o tym, w jaki sposób WPR wspiera ich działalność, aby stali się bardziej konkurencyjni na rynku europejskim i światowym.

Poprzez prowadzone działania informacyjne chcemy pokazać, że WPR jest polityką dla wszystkich obywateli i zapewnia korzyści dla całego społeczeństwa w życiu codziennym. Część osób postrzega WPR jako działania skierowane wyłącznie do obszarów wiejskich, kojarząc ją z dopłatami dla rolników, nie zdając sobie sprawy, że na co dzień korzystają z efektów tej polityki. Chodzi zatem o pokazanie odbiorcom, że WPR to jakość produktów, które kupują i spożywają, ale także jakość środowiska, w którym żyją. WPR to gwarancja jakości żywności, wsparcie rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego na konkurencyjnym rynku światowym, możliwości rozwoju z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Projekt ma na celu wzmocnienie marki jaką jest WPR, ma wywołać skojarzenie WPR z nowoczesnym, zrównoważonym rolnictwem, ochroną środowiska i klimatu, jakością żywności. Działania w ramach projektu będą miały również na celu zmianę błędnych przekonań na temat WPR jakie funkcjonują w społeczeństwie.

WPR wpisuje się w założenia Strategii Europejski Zielony Ład i powiązane z nią Strategię „Od pola do stołu” i Strategię bioróżnorodności, tym samym pomoże w przejściu na zrównoważony rozwój i wzmocni wysiłki europejskich rolników na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu i ochrony środowiska.

Realizacja projektu zbiega się w czasie z pracami nad szczegółowym zakresem wsparcia z WPR w poszczególnych krajach. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają obecnie prace nad Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

 

Audycje wideo o WPR na kanale YouTube

W ramach projektu realizowane są audycje wideo pt. "Rolnictwo - wspólna sprawa".

To kilkudziesięcio minutowe filmy dokumentalno-reportażowe publikowane w odcinkach (łącznie powstanie ich 16). Poruszamy w nich tematykę Wspólnej Polityki Rolnej w różnych aspektach.

Odcinki emitowane są również na kanale Truso.tv.

Dotychczas opublikowane odcinki możesz obejrzeć na kanale YouTube Truso Media: Rolnictwo - wspólna sprawa.

 

Opublikowane artykuły o WPR

Zmiany klimatu a Wspólna Polityka Rolna

Rolnictwo społeczne i turystyka na obszarach wiejskich

 

Webinary WPR. Zapisz się i oglądaj bezpłatnie

Pszczoły i ich rola w kontekście zmian klimatu. Wyzwania i zagrożenia - 25 października 2021, godz. 18:00.

Innowacje i nowe technologie w rolnictwie - 17 listopada 2021, godz. 18:00.

Co to znaczy zdrowa żywność i jak być świadomym konsumentem? - 9 grudnia 2021, godz. 18:00.

O kolejnych terminach i tematach webinarów będziemy informować na bieżąco na tej stronie 

#IMCAP

 

 

-Marta Smulkowska

 


Podziel się
Oceń