Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 22 czerwca 2024 02:58

Wprowadzenie

Wprowadzenie

Krótki przewodnik 

Zapraszamy Cię do Szkoły Społecznej Uważności - kursu tworzenia opowieści, który pomoże Ci rozwinąć wyobraźnię, udoskonalić warsztat twórczy oraz wzmocni Twoje mocne strony w komunikacji. Naszą mentorką jest Katarzyna Michalak - utalentowana i utytułowana Reporterka Radiowa. Tworzenia reporterskiej opowieści będziesz uczyć się od Laureatki Prix Italia, Złotego Mikrofonu, Grand Press oraz Prix Marulić. 

Kurs składa się z ośmiu modułów.

W każdym znajdziesz:

1. Przygotowany przez mentora tekst z dawką potrzebnej wiedzy

2. Film, który poszerza omawiane zagadnienie

3.Proponowane ćwiczenia (w załączniku, gotowe do pobrania)

4. Inspiracje lekturowe

5. Przykładowy scenariusz zajęć (w załączniku, gotowy do pobrania)

Masz nielimitowany i nieodpłatny dostęp do wszystkich materiałów. Możesz pracować indywidualnie lub przeprowadzić warsztat w grupie. Przykładowy scenariusz zajęć prezentuje, jak wyobrażamy sobie wcielanie głównej idei Szkoły Społecznej Uważności – łączenia pracy twórczej z rozwojem kompetencji społecznych, niezbędnych w pracy zawodowej.
Pamiętaj jednak, że materiały stworzone przez nas i nagrania są chronione prawami autorskimi. Używając ich, powinieneś pamiętać o kontekście ich stworzenia czyli zgodnie z ideą SSU, do promowania postaw obywatelskich i doskonalenia umiejętności w duchu szacunku, empatii i zrozumienia.

Jak się przygotować?
 

1. Zarezerwuj czas – uważność wymaga spokoju i niespieszności.

2. Bądź dla siebie najważniejszym celem – wzbogacasz się z każdą nową informacją i z każdą przeczytaną lekturą.

3. Nie wywieraj na sobie presji, ale jeśli chcesz stworzyć opowieść, nie rezygnuj. Szukaj życzliwych recenzentów, którzy pomogą Ci pokonać bariery i rozwijać wątki, a przede wszystkim zachęcą do pracy.

4. Notuj i nagrywaj. Dobre pomysły przychodzą nagle, ale jak ich nie utrwalisz, możesz już do nich nie wrócić.

5. Wyciągaj własne wnioski – nasze materiały to nie wyrocznia, to wskazówki. Przygotowane dla Ciebie z serca i z doświadczenia. Masz jednak prawo do własnych opinii, wniosków, sposobów działania. Jak chcesz – podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami. Rozwijajmy ten projekt wspólnie.

6. Wysłuchaj wybranych przez siebie reportaży radiowych. Możesz ich szukać na stronie Polskiego Radia, Polskiego Radia Lublin, a także w serwisach streamingowych. W naszym kursie Katarzyna Michalak odwołuje się do trzech utworów: Dzień taty, StudniaMijając Ewę

Szkoła Społecznej Uważności - kompetencje dziennikarskie kluczem do sukcesu w zawodowym starcie to pomysł realizowany na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS, który pozyskał finansowanie w ramach konkursu Mikro innowacje – makro korzyści. Projekt był realizowany przez Lubelską Fundację Rozwoju partnerstwie z Miejskim Urzędem Pracy w Lublinie, a współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w latach 2018-2022. Wierzymy, że tworzenie opowieści reporterskiej rozwija nie tylko kompetencje medialne, ale także pomaga w kształtowaniu empatii, uczy postawy dialogu i wzajemnego szacunku. Dlatego oprócz materiałów związanych z reportażem, znajdziesz tu wskazówki, jak wykorzystywać nabyte umiejętności w swoim miejscu pracy. Dzięki Fundacji Bona Notitia projekt stał się częścią Akademii 4 media. Zapraszamy do korzystania z materiałów i publikowania wyników swoich prac twórczych. 

 

Zdjęcie: Kacper Kmieć

 


Podziel się
Oceń